Що таке пародонт?
Пародонт - це комплекс тканин зв’язаних між собою, які оточують зуб і утримують його в комірці. Це ясна, окістя, кістка, цемент зуба і періодонт (зв’язка, яка утримує корінь зуба в комірці).
Що таке пародонтологія?
Пародонтологія — це наука, яка вивчає структуру тканин пародонту, їх захворювання, методи лікування і профілактику.
Які причини виникнення захворювання тканин пародонта?
Серед причин виділяють : загальні (системні) і місцеві.
Загальні – це соматична патологія(цукровий діабет, ревматоїдний артрит, імунодефіцити, захворювання системи крові і т.д., які мають так званий «пародонтальний синдром».)
Місцеві - це погана гігієна порожнини рота, травматичні аномалії прикусу, гіпертонус жувальної мускулатури, високе прикріплення тяжів і вуздечок слизової порожнини рота, скупчення і аномалії положення зубів, а також куріння, що значно погіршує протікання парадонтиту.
Захворювання пародонту можуть носити запальний характер, захоплюючи частину його тканин (наприклад, гінгівіт) або весь комплекс пародонту (пародонтит).
Запальні захворювання пародонту виникають від не пролікованого вчасно карієсу, при механічному або хімічному подразненні ясен зубними відкладеннями (недотримання гігієни), краєм каріозної порожнини, нависаючої пломби, ортодонтичними апаратами, медикаментами, при неправильному прикусі або положенні зубів.
Запалюється спочатку ясна, а потім процес поширюється на окістя і кістку. Швидкість поширення запалення по тканинам пародонту залежить від здатності організму опиратися зовнішнім впливам (імунітету).
Дистрофічні захворювання пародонту виникають при порушенні обмінних процесів, причина яких часто невідома.
Чому кровоточать ясна?
- Погана гігієна порожнини рота. В порожнині рота постійно присутні бактерії, вони попадают до нас з їжею, водою, і постійно знаходяться в м’ягких та твердих зубних відкладеннях. Вони і являються причиною захворювання пародонта. Мікроби виділяють токсини, які руйнують ткани.
- Вагітність.
- Хронічні захворювання організму в цілому, наприклад, цукровий діабет.
- Постійні стреси.
- Куріння.
- Незбалансоване харчування, дефіцит вітаміна С.
Запалення ясен (гінгівіт) – це найбільш поширена форма ураження пародонту.
Гінгівіти бувають різних форм: катаральні (запалення без нагноєння), гіпертрофічні (розростання тканин ясен на тлі запалення), атрофічні (всихання тканин ясен на тлі хронічного запалення), виразкові.
Ознаки гінгівіту:
- кровоточивість і зміна окреслення ясен;
- відсутність загальних порушень, таких, як підвищена температура, озноб і т.д.
- відсутність на рентгені ознак руйнування кістки;
- виникнення на тлі зниження імунітету;
- присутність у роті пацієнта м’ягких і твердих зубних відкладень;
- відсутність ясенних кишень (простір між зубом і яснами).
Що таке пародонтит?
Парадонтит –це запальний процес в тканинах пародонта.
При запаленні всього пародонту (пародонтит) руйнуються не тільки м’які тканини (ясна), але і кістки альвеолярного відростка (відросток щелепи, на якому ростуть зуби). Пародонтит виникає як наслідок не пролікованого вчасно гінгівіту.
Ознаки пародонтиту:
- запалені ясна;
- наявність ясенної (пародонтальної) кишені;
- руйнування кісткової тканини міжзубних перегородок (що добре видно на рентгені);
- рухливість або випадання одного або декількох зубів на запущених стадіях захворювання;
- зміна загального стану організму: підвищення температури тіла, нездужання і т.д.
Що таке пародонтоз?
Пародонтоз – це дистрофічне (дистрофія – порушення харчування тканин) захворювання тканин пародонту, що характеризується оголенням шийки зуба (місце переходу коронки зуба в корінь), підвищеною чутливістю зубів до холодної та гарячої їжі. Точні причини виникнення цього захворювання в даний момент не встановлені.
Пародонтоз може виникнути:
- при ендокринних порушеннях і при різних захворюваннях внутрішніх органів,
- в результаті недостатнього навантаження на зуби і ясна,
- при нестачі мікроелементів і вітамінів,
- при недостатності кровопостачання тканин ясен.
Виникненню пародонтозу можуть сприяти неглибокий присінок порожнини рота (порожнина між зубами і губами, щоками), короткі вуздечки язика і губ.
Ознаки пародонтозу:
- відсутність запалення у тканинах пародонту ;
- зменшення ясен, оголення шийок зубів і кореня;
- відсутність ясенної кишені;
- незначна кількість зубних відкладень;
- часте поєднання з не каріозними ураженнями твердих тканин зуба;
- відсутність на рентгені ознак запального руйнування кістки;
- симетричність поразки кістки.
Пародонтоз – це довгострокове протікання захворювання, яке без лікування може призвести до повного випадання зубів.
Захворювання пародонту є джерелом інфекції в організмі, а значить, відображаються не тільки на стані зубощелепної системи, але і на стані організму в цілому. Тому так важливо своєчасне лікування, а ще краще – профілактика цих захворювань.
Як здійснюється профілактика захворювання тканин пародонта?
Профілактика — включає регулярне відвідування стоматолога, високий рівень гігієни порожнини рота, вживання твердої їжі, своєчасне лікування карієса.
Що є початком захворювання тканин пародонта?
Весь процес захворювання тканин пародонта розпочинається з порушення гігієни, наявності кровоточивості під час чистки зубів і прийому твердої їжі,змінюється форма і колір ясен,появляється запах з рота,це так званий гінгівіт – початкова стадія парадонтиту. Плавно або гостро в деяких випадках гінгівіт переходить в наступну стадію захворювання – пародонтит, при якому руйнується весь апарат кріплення, який перешкоджає проникненню інфекції в кістку. Руйнується зв’язка навколо зуба, розсмоктується кістка. Появляються парадонтальні кісткові кишені,оголяються корні зубів, що призводить до підвищеної чуттєвості від температурних (холодових) подразників, виникає рухливість зубів. Зуб втрачає свою опору, свій фундамент і випадає.
Як лікувати гінгівіт?
Основним етапом в лікуванні гінгівіта є – усунення причини, які викликають захворювання.
Лікування гінгівіту включає відвідування стоматолога. Тільки лікар може виявити причину і ліквідувати причину розвитку гінгівіту. Стоматолог також проведе ряд необхідних маніпуляцій, серед яких:
- Проведення професійної гігієни порожнини рота .
- Лікування карієса.
- Усунення шкідливих звичок, аномалій положения зубів та прикуса.
- Вирівнювання контактних поверхонь зубів шляхом вибіркового при шліфування.
- При наявності неякісних ортопедичних конструкцій ліквідувати перевантаження окремих груп зубів.
Для створення стійкого результату в лікуванні і профілактиці захворювання тканин пародонту велику роль відіграє ортодонтична корекція прикусу та раціональне протезування(ні в якому разі не можна жувати передніми зубами, вони призначені для функції відкушування,естетики та мови).
Ортодонтичне лікування ніколи не проводиться при загостренні або при гострому процесі, проводиться тільки на стадії ремісії. Для цього необхідно провести комплекс підготовчих процедур, які вам призначить ваш лікар, і тільки тоді ви в змозі розпочинати корекцію прикуса.
До лікування
Під час лікування
Після лікування