Ортодонтичне лікування. Брекет-система.
Красиві та здорові зуби – запорука вдалого початку будь якої справи. Адже приємна усмішка відіграє пріоритетну роль у житті сучасної людини. Не варто применшувати важливості власної зовнішності для досягнення успіхів у майбутньому. Та, на жаль, не кожен може похвалитися своєю осяйною усмішкою. І треба визнати, що сьогодні більшість потребує ортодонтичного лікування, хоча чомусь зволікає з ним.
Потрібно пам’ятати, що викривлення зубів – більше, ніж естетична проблема, воно може спричинити серйозні функціональні порушення. Так, неправильний прикус провокує захворювання шлунково-кишкового тракту, тканин пародонту, проблеми зі скронево-нижньощелепним суглобом (СНЩС) тощо. Тоді як сучасна ортодонтія здатна ефективно допомогти пацієнтам у вирішенні численних захворювань.
Встановлення брекет-системи викликає у багатьох людей не найкращі асоціації. Хоча насправді фіксація брекетів відбувається досить швидко і безболісно. Інше питання – подальше «життя» з брекетами, коли потрібно налаштуватися та чітко дотримуватися усіх рекомендацій ортодонта.
Переконана, що чим раніше розпочати ортодонтичне лікування, тим швидше й «природніше» (краща фізіологічна адаптація) пройде власне курс лікування. ,,Золотий стандарт” ортодонтичного лікування – 12-14років. Проте завдяки новітнім технологіям і стрімкому розвиткові ортодонтії, лікування можна проводити в різний період життя у будь-якому віці. Також існує багато видів брекетів, з-поміж яких знайдуть на свій смак навіть найприскіпливіші пацієнти.
Ортодонтичне лікування відбувається з використанням:
- Знімних апаратів (пластинки, капи, міофункціональні апарати, міотрейнери).
- Незнімних апаратів (брекети).
Класифікація брекетів:
За матеріалом, з якого вони виготовлені:
- Металеві (титан, нікель-титан)
- Керамічні
- Сапфірові
- Пластикові
- Золоті
За розташуванням на зубах:
- Зовнішні (вестибулярні)
- Внутрішні (лінгвальні)
За методикою з’єднання дуги з брекетами:
- Класичні
- Самолігатурні
Металеві брекети
Металева брекет-система – найвідоміша і найпопулярніша. Але зрозуміло, вона має як свої переваги, так і певні недоліки.
Переваги:
- прийнятна вартість,
- швидкість досягнення бажаного результату.
Оскільки брекет-система виготовлена з металу, сила тертя між дугою та пазом брекета менша, ніж у інших матеріалів. Тому переміщення зубів відбувається за коротший період.
Недоліки:
- Помітність на зубах.
Проте металеві брекети мають високу актуальність і попит.
Альтернативою класичних брекетів є безлігатурні самолігатурні системи, які не потребують частої заміни лігатур. З такими системами пацієнти відвідують ортодонта значно рідше, відповідно, лікування проходить комфортніше.
Золоті металеві брекет-системи, окрім зовнішнього вигляду та зависокої вартості, особливо нічим не відрізняються від класичних брекет-систем.
Керамічні брекети
Керамічні брекети сьогодні також широко використовуються. Вони майже непомітні на зубах, через що виглядають естетичніше.
- Недоліки:
- довша тривалість процесу лікування через надмірну сили тертя.
Хоча деякі виробники вдало вирішують таку проблему, додаючи до конструкції брекета металевий паз.
Керамічні брекети поділяють на монокристалічні і полікристалічні.
Більшість компаній випускають полікристалічні брекети різного ступеню прозорості.
Монокристалічні керамічні брекети називаються сапфіровими.
Їх виготовляють зі штучного кристалу сапфіру. Такі брекети прозорі та майже непомітні на зубах.